Biała czy czarna tapioka – którą wybrać?

Tapioka wyrabiana jest z bulw manioku – rośliny pochodzącej z Brazylii. Jego uprawę rozpoczęli ok. 3000 lat temu hiszpańscy i portugalscy odkrywcy. Obecnie uprawiany jest na całym świecie. W strefie klimatu umiarkowanego stał się odpowiednikiem ziemniaka. Korzenie manioku są bogate w składniki odżywcze – zawierają około 30% łatwo przyswajalnej skrobi, 5% węglowodanów, 2% białek, 0,3% tłuszczów, witaminy B1, B2, B3 i C, a co najważniejsze, są pozbawione glutenu, czyli hipoalergiczne.

Maniok w kuchni

Maniok należy do jednego z najzdrowszych produktów wegetariańskich na świecie. Spożywa się go w postaci bulw, kaszy (tapioka), płatków lub mąki, która pozbawiona jest smaku i zapachu. Przyrządza się z niego również różnego rodzaju napoje alkoholowe, np. Paya, Cachri i Vicon, z nasion otrzymuje się ojej, a liście są spożywane jako warzywo.

Tapioka

Tapioka wchodzi w skład wielu produktów bezglutenowych. Używana jest do zagęszczania produktów, ponieważ ma właściwości podobne do krochmalu otrzymywanego z ziemniaków – gładka struktura żelu, przezroczystość, neutralny smak i zapach. Stosuje się ją do sporządzania puddingów, naleśników, omletów, galaretek, chleba, zup, sałatek, zagęszczania zup i sosów itp. Podczas przechowywania w lodówce lub zamrażania nie krzepnie, ani się nie oddziela.

Wartości odżywcze suchej tapioki (w 100 g) – źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference – wartość energetyczna: 358 kcal, białko ogółem: 0.19 g, tłuszcz: 0.02 g, węglowodany: 88.69 g (w tym cukry proste: 3.35g), błonnik:0.9 g. Witaminy: tiamina – 0.004 mg, witamina B6 – 0.008 mg, kwas foliowy – 4 µg. Minerały: wapń – 20 mg, żelazo – 1.58 mg , magnez – 1 mg, fosfor – 7 mg , potas – 11 mg, sód – 1 mg, cynk – 0.12 mg. Kwasy tłuszczowe: nasycone – 0.005 g, jednonienasycone – 0.005 g, wielonienasycone – 0.003 g.

Zalety tapioki

Ponieważ tapioka jest hipoalergiczna, może być z powodzeniem spożywana przez alergików, osoby chore na celiakię i inne alergie pokarmowe. Ponadto, z uwagi na lekkostrawność, można ją bez obawy podawać dzieciom, osobom w podeszłym wieku, wrażliwym na żołądek lub cierpiącym na jego wrzody, w okresie rekonwalescencji po chorobach układu pokarmowego i zabiegach operacyjnych. W Polsce największą popularność tapioka zdobyła dzięki herbacie bąbelkowej – napojowi sporządzanemu na bazie herbaty z dodatkiem mleka lub aromatów owocowych i lodu.

Kulki z tapioki

Oryginalna nazwa określa je jako perełki, stosowane między innymi do sporządzania Bubble tea. Wielkość kuleczek waha się pomiędzy 0,5 a 1 cm. Dzięki dodaniu różnych składników – wody, cukru i syropu z owoców sezonowych, kulki z tapioki mogą przybierać odmienną strukturę i kolory. Po ugotowaniu pęcznieją i stają się przezroczyste. Najbardziej popularna jest tapioka biała oraz czarna (instant).

Czym różnią się oba rodzaje tapioki

Kulki tapioki białej zawierają wyłącznie mąkę z manioku. Dlatego też proces ich sporządzenia trwa długo, około 1 godziny. Należy wrzucić je na wrzątek (inaczej zamienią się w kleistą papkę) i gotować 0,5 godziny. Następnie należy je odstawić pod przykrywką na kolejne 0,5 godziny, aby wchłonęły resztę wody i stały się sprężyste. Po ugotowaniu są bezbarwne, bezwonne i bez smaku.

Czarne kulki otrzymuje się przez dodanie w procesie ich wytwarzania brązowego cukru. Dzięki temu, że są częściowo przetworzone, przygotowanie ich trwa bardzo krótko, ponadto posiadają ciemną barwę i łagodny, słodki smak. Celem przygotowania do spożycia wystarczy wrzucić je do wrzącej wody i gotować zaledwie 5 minut, a po ugotowaniu płukać w zimnej wodzie przez ok. 40 sekund.

Do sporządzania herbaty bąbelkowej powszechnie wykorzystuje się przede wszystkim perełki czarne (dostępne w naszym sklepie), łatwe i szybkie w przygotowaniu, o ciekawej, głębokiej ciemnej barwie i słodkim smaku.

Dzięki zastosowaniu tapioki czarnej, herbatę bąbelkową można łatwo i szybko zrobić własnoręcznie w domu.

Posted in Bez kategorii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *